PRAKTYCZNE PORADY, JAK APLIKOWAĆ EMOLIENTY

WŁAŚCIWA METODA W 8 PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

Stosowanie kremu nawilżającego (emolientu) jest elementem codzienności rodziców niemowląt i dzieci ze skórą atopową. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie może być nic prostszego. W praktyce jednak pojawia się wiele pytań dotyczących tej niezbędnej formy leczenia, a często konieczność stosowania emolientów jest bagatelizowana. Aby pomóc rodzicom w nabyciu właściwych przyzwyczajeń związanych z pielęgnacją skóry dziecka i prawidłowym stosowaniem emolientów, dr Magali Bourrel-Bouttaz, dermatolog ze szpitala Lyon Sud  (Francja), opracowała specjalną metodę zatwierdzoną i rekomendowaną przez Francuskie Stowarzyszenie Egzemy.

1. JAKA JEST ROLA EMOLIENTU?

Stosowanie emolientów jest podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry. Skóra atopowa jest bardzo sucha, a także ma perforacje – podziurawienia. Obecność tych dziur sprawia, że skóra jest przepuszczalna jak gąbka, przez co pochłania wszystkie cząsteczki z powietrza, które przez nią przechodzą i wyzwalają odpowiedź układu immunologicznego – odpowiedzialnego za pojawienie się uciążliwego swędzenia.

2. NA JAKIE CZĘŚCI CIAŁA NALEŻY APLIKOWAĆ EMOLIENTY?

Nie można aplikować emolientu tylko na suche miejsca. Konieczne jest codzienne nakładanie emolientu na całe ciało i twarz, niezależnie od kondycji skóry w danym momencie.

3. JAK DUŻO EMOLIENTU NALEŻY NAŁOŻYĆ NA SKÓRĘ?

Stosuj Metodę 3.6.9, która w łatwy sposób wskaże Ci, jaką ilość balsamu nałożyć na skórę.

  • 3 naciśnięcia pompki dla niemowlęcia (3 x 2 ml)
  • 6 naciśnięć pompki dla dziecka (6 x 2 ml)
  • 9 naciśnięć pompki dla dorosłego (9 x 2 ml)
  • Taką ilość balsamu powinno się aplikować dwa razy dziennie.

 

ZOBACZ FILM

ZOBACZ FILM

ZOBACZ FILM

4. JAK STOSOWAĆ EMOLIENTY?

Prawidłowe ruchy muszą być dostosowane do wieku pacjenta. Powinny być delikatne i łagodne – mogą zawierać elementy masażu wieczorem lub zabawy w ciągu dnia. Należy zwrócić jednak uwagę na ilość emolientu – aby nie było go za dużo (wówczas może się trudno wchłaniać) ani za mało (aby mógł leczyć skórę). Wyrób w sobie odpowiedni nawyk!

  • Dla niemowląt 3 naciśnięcia pompki: nanieś balsam małymi kropkami na całą skórę, aby równomiernie rozprowadzić emolent po ciele. Następnie masuj skórę delikatnie i łagodnie – aby wzmacniać więź z dzieckiem poprzez ciepły dotyk pełen miłości. Niech to będzie czas wspólnego relaksu.
  • Dla dzieci 6 naciśnięć pompki: niech aplikacja kremu będzie dobrą zabawą – pobawcie się w biedronki i zebry. W przypadku małych obszarów nałóż balsam małymi kropkami, pozwalając dziecku stać się na chwilę biedronką. Dopiero później wspólnie delikatnie rozsmarujcie kropki. W przypadku rąk i nóg narysujcie balsamem długie paski jak u zebry, a później równomiernie rozprowadźcie emolient. Taka zabawa ma na celuzaangażowanie dziecka, które powinno poczuć się odpowiedzialne i aby włączyło się w pielęgnację swojej skóry tak szybko, jak to możliwe.
  • Dla dorosłych 9 naciśnięć pompki.

5. KIEDY APLIKOWAĆ EMOLIENTY?

Emolienty należy stosować każdego dnia, idealnie dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Czasami jednak bardzo sucha skóra wymaga częstszego smarowania. Polecamy stworzenie własnego rytuału smarowania, aby utrwalić dobre nawyki: nakładać balsam w pokoju lub w łazience, na łóżku lub na przewijaku, grając, śpiewając, słuchając muzyki, recytując rymowankę.

6. EMOLIENTY I DERMOKORTYKOSTEROIDY – RAZEM CZY ODDZIELNIE?

Egzema wypryskowa to czerwone i swędzące plamy na skórze. Egzema zwykle rozpoczyna się lekkim obrzękiem i zaczerwienieniem skóry, a z czasem pojawiają się rumieniowe plamy z tendencją do złuszczania, a nawet grudki oraz pęcherzyki z płynem. Taki stan powinien skłonić do udania się do lekarza i rozpoczęcia kuracji dermokortykosteroidami.

Należy wiedzieć, że każdy emolient zaaplikowany na obszar objęty egzemą będzie powodował szczypanie. To nie znaczy, że emolient jest zły i należy go zmienić – oznacza tylko, że skóra jest w bardzo złej kondycji i potrzebuje dodatkowo kuracji dermokortykosteroidami.

Czy można mieszać emolienty z dermokortykosteroidami czy lepiej stosować je osobno? Nie ma znaczenia, czy stosowane są razem czy osobno – obie metody są dobre. Należy wybrać taką, która będzie łatwiejsza do codziennego stosowania.

Można nałożyć najpierw emolient na całe ciało i twarz, a następnie dermokortykosteroidy w miejscach występowania egzemy. Ważne, aby po ustąpieniu egzemy kontynuować codzienną pielęgnację emolientami, aby zapobiec powtórnemu zaostrzeniu egzemy.

7. CZY KONIECZNE JEST UMYCIE SKÓRY PRZED NAŁOŻENIEM EMOLIENTU?

Prawdą jest, że emolienty łatwiej stosować na lekko wilgotną skórę.
Nie ma jednak konieczności stosowania emolientów na umytą skórę.

Ważne jednak, aby zwrócić uwagę na stosowane produkty do higieny. Nie jest obojętne, czym myjemy skórę z tendencją do atopii. Nie wolno stosować środków zawierających mydło, ponieważ uszkadza ono skórę atopową. Najlepiej wybierać łagodne żele myjące lub delikatne olejki.

Jeśli woda w miejscu zamieszkania jest twarda, lepiej kąpać dziecko co 2 dni. Pamiętajmy przy tym o codziennym stosowaniu emolientów nawet bez wcześniejszego prysznica czy kąpieli.

8. ILE CZASU ZAJMUJE PRAWIDŁOWA APLIKACJA EMOLIENTÓW?

Prawidłowa aplikacja emolientów na całe ciało i twarz zajmuje jedynie 5 minut! Wyrobienie sobie nawyku codziennego smarowania skóry powinno być tak proste, jak w przypadku mycia zębów.