Poniżej prezentujemy zestawy ćwiczeń dla Ciebie i Twojego dziecka, które pomogą Wam radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry i jego konsekwencjami w emocjach i zachowaniu.
Celem wykonywanych ćwiczeń jest uspokojenie dziecka, którego rozdrażnienie może być potęgowane przez objawy atopowego zapalenia skóry. Za ich pomocą próbujemy przenieść uwagę dziecka z objawów AZS na inne bodźce – na nas, dotyk czy jakiś zewnętrzny element. Redukując napięcie mięśniowe, pośrednio zmniejszamy natężenie objawów choroby.
Na wykonywanie ćwiczeń proponujemy przeznaczać 15-20 minut dziennie, wybierając każdego dnia określone 2-3 ćwiczenia. Pamiętaj, aby wykonując proponowane ćwiczenia, wybrać spokojne i ciche miejsce oraz odpowiedni czas dla dziecka. Zadbaj o delikatne światło w pokoju, unikając silnego i punktowego, które może rozbudzić dziecko. Staraj się mówić do dziecka spokojnym i miękkim głosem. Używaj dotyku, który jest pierwszą formą komunikacji pomiędzy niemowlęciem a rodzicem – poprzez uściski, pieszczoty, kołysanie o delikatny masaż komunikujesz mu miłość i dajesz bezpieczeństwo.
Ważne, aby wytworzyć u dziecka nawyk pielęgnacji wraz z relaksacją. Celem jest postrzeganie dotyku jako przyjemnego i kojącego. Dzięki pozytywnym skojarzeniom w przyszłości dziecko będzie chętnie samo współuczestniczyć w pielęgnacji swojej skóry.
Ćwiczenia powtarzane regularnie nie tylko poprawią funkcjonowanie psychiczne Twojego dziecka, ale także wpłyną na Waszą więź. Już po około 3 tygodniach powtarzania regularnych czynności zauważysz reagowanie na pielęgnację i relaksację rozluźnieniem, zamiast napięcie, które mógł wywoływać dotyk. W dłuższej perspektywie ćwiczenia obniżą poziom stresu i pokażą pozytywne strony wyciszania się i stosowania pielęgnacji. Wszystko to będzie miało wpływ na zmniejszenie objawów AZS.
dr Jagoda Różycka,
Psycholog
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu
Medycznego, Górnośląskie Centrum Medyczne im. Prof. Leszka Gieca