LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY U DZIECI

Według statystyk aż 20-30% dzieci cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry. To bardzo niepokojące dane. Coś o tym wiem, bo atopia dotknęła i moje dzieci. Lekarz, którego odwiedziliśmy tydzień temu, powiedział, że tygodniowo diagnozuje 3 przypadki tej choroby u dzieci, a to bardzo dużo.

Alex ma 13 lat, Alesia niemal 7, a mój maluszek ma 6 tygodni. U nich wszystkich bardzo wcześnie rozwinęło się atopowe zapalenie skóry. Ponieważ otrzymałam wiele pytań na ten temat – a także dlatego, że mnie również to dotyczy – postanowiłam przeprowadzić wywiad z dr Adrianą Diaconeasą, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach atopowego zapalenia skóry u dzieci i o sposobie jego leczenia.

Ela Crăciun rozmawia z dr Adrianą Diaconeasą

Czym jest atopowe zapalenie skóry, co jest jego przyczyną i jak je rozpoznać?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry o podłożu genetycznym. To oznacza, że konieczna jest genetyczna predyspozycja, ale aby choroba się ujawniła, musi również zadziałać szereg czynników środowiskowych. Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się we wczesnym dzieciństwie.

Niektórzy twierdzą, że atopowe zapalenie skóry dotyka przede wszystkim dzieci, które wychowują się w zbyt sterylnych warunkach.

Statystycznie rzecz biorąc – zarówno na podstawie badań opublikowanych w ciągu ostatnich 10 lat, jak i z mojego doświadczenia – atopowe zapalenie skóry występuje częściej na obszarach miejskich oraz w środowiskach dobrze sytuowanych społecznie i gospodarczo. Jedna z teorii na temat tego, dlaczego atopowe zapalenie skóry jest postrzegane jako „choroba zadbanych dzieci”, mówi o tym, że nie mamy już kontaktu z naturalnymi alergenami, do których przyzwyczaił się gatunek ludzki, więc w konsekwencji stajemy się bardziej wrażliwi.

Czy jeśli jedno dziecko cierpi z powodu atopii, to kolejne także ona dotknie?

Nie. To, co dzieje się z poszczególnymi osobami, jest tutaj bardzo ważne. Wzór transmisji genetycznej nie jest jasny. Polega na mutacji niektórych białek skóry. Mówimy o złożonych procesach obejmujących mutację punktową niektórych genów. Dlatego przypadek jednej osoby będzie różnił się od innej, nawet jeśli mówimy o predyspozycjach genetycznych. Jedno z dzieci może to mieć, a drugie nie, nawet jeśli jest również ma predyspozycje genetyczne. Bardzo ważne są zdarzenia, które mają miejsce na przestrzeni życia, podobnie jak warunki środowiskowe.