WŁAŚCIWE PODEJŚCIE DO OPIEKI NAD DZIECKIEM ZMAGAJĄCYM SIĘ Z ATOPIĄ

Codzienne życie z niemowlęciem lub dzieckiem zmagającym się z atopią może się bardzo różnić od wyobrażeń. Jak zapobiec frustracji i poczuciu winy? Nasi eksperci mają kilka rad.

Odporność na stres

Największym problemem, który może wpływać na codzienność rodzin zmagających się z atopią, jest swędzenie. Dzieci są przeważnie zdenerwowane i nie mogą się skupić. Jeśli nie potrafią powstrzymać się od drapania, wtedy sytuacja się pogarsza. Dyskomfort kradnie spokój umysłu i przeszkadza spać. Dziecko często się budzi i płacze.Rodzice stają się wyczerpani. Długie godziny spędzone na uspokajaniu dziecka i narastające poczucie bezradności powodują u rodziców stres. Ich najczęstszą reakcją jest użalanie się nad sobą lub zwiększone napięcie połączone z agresją. Po kilku bezsennych nocach jeden z rodziców może zacząć się obwiniać i wątpić w siebie. To moment, w którym potrzebna jest pomoc partnera lub innych bliskich czy przyjaciół.
Katarina Vitkova, psycholog, Słowacja

Relaks z rodziną

Twoje dziecko musi czuć, że dbasz o jego emocje i robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby pomóc mu poczuć się lepiej. Nauczcie się wspólnie relaksować.Wypoczywając, możecie sobie wyobrazić, jak znikają napięcia, zmartwienia, ból, a nawet swędzenie. Dzieciom wystarczy nawet bardzo krótki relaks (3-5 minut).

Dobrze jest nauczyć dzieci, jak się relaksować. Relaksując się, mogą sobie wyobrazić, jak znikają ich napięcia, zmartwienia, ból i swędzenie.

Jak nauczyć się relaksować?

Najlepiej jest odpoczywać razem z dziećmi. Stwórz odpowiednią atmosferę dzięki kojącej muzyce lub przyjemnemu zapachowi. Pozwól dziecku przybrać najwygodniejszą pozycję i prowadź je spokojnymi słowami. Twoim celem niech będzie pomoc dziecku w skupieniu się na oddychaniu i poszczególnych częściach ciała.

Słowa, które najbardziej pomagają…

Teraz nadszedł magiczny czas relaksu. Kładziemy się, a nasze ciało jest spokojne. Tylko brzuch i klatka piersiowa poruszają się razem z naszym oddechem. Jeśli nie dostarczymy dziecku jasnych instrukcji, może wstrzymać oddech. Oddychaj głośno, aby dziecko mogło Cię usłyszeć. Oddychaj głęboko i nawet przesadnie głośno – tak aby dziecko mogło wzorować się na Tobie w głębokim oddychaniu. Możesz znaleźć w Internecie relaksujące, terapeutyczne lub wręcz kojące bajki dla dzieci. Albo użyj swojej wyobraźni. Na koniec „wybudź” dziecko kojącym głosem lub delikatnym instrumentem muzycznym, jak np. trójkąt. Pozwól mu wyrazić swoje uczucia i to, czego doświadczyło. Dzieci bardzo tego potrzebują.

Kluczowe kwestie, o których należy pamiętać:

WIĘCEJ NIŻ EMOLIENT

Poznaj Atoderm Intensive
Baume
i pozostałe produkty

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ