Dokuczliwe i nieustające swędzenie spowodowane przez egzemę utrudnia codzienne funkcjonowanie i zachowanie spokoju. Dziecko dużo płacze i źle sypia, co wpływa na całą rodzinę – zarówno na rodziców, jak i na rodzeństwo małego atopika.
Najtrudniejsze jest to, że atopia ma charakter przewlekły i nawracający. Dlatego właśnie regularne wizyty kontrolne u lekarza są niezbędne, aby zapewnić skuteczną terapię w okresie zaostrzenia choroby. Istnieją również dodatkowe sposoby na to, by nieść dziecku pomoc i zapewnić ukojenie.
We wszystkich przypadkach egzemy atopowej zawsze występuje problem bardzo suchej skóry i upośledzenia jej bariery. Codzienne odżywianie suchej skóry jest niezbędne do wzmocnienia jej ochronnej warstwy hydrolipidowej. W przypadku dzieci ważne jest, aby zacząć stosować produkty emolientowe zaraz po urodzeniu dziecka i kontynuować ich stosowanie aż do momentu ustąpienia objawów – często aż do okresu dojrzewania! Pamiętaj, aby wybierać produkty specjalnie dostosowane do skóry atopowej.
W przypadku pojawienia się zaostrzenia miejscowe leczenie przeciwzapalne (kortykosteroidy miejscowe) jest nadal najlepszym sposobem na szybkie ukojenie, zmniejszenie swędzenia i uniknięcie infekcji. Leczenie, które zaleca lekarz, należy stosować aż do ustąpienia zaczerwienienia. Ilość stosowanych miejscowo kortykosteroidów automatycznie maleje wraz z postępem leczenia. Należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza.