Wakacje, choć kojarzą nam się z relaksem i beztroską, dla rodzin atopików mogą stanowić spore wyzwanie organizacyjne. Gdzie pojechać, aby nie pogorszyć stanu skóry? Co ze sobą zabrać? Na ile w wakacje można sobie „odpuścić” intensywną pielęgnację? Te i inne podobne pytania mogą spędzać sen z powiek, odbierając część przyjemności z planowania wyjazdu.
W większości miejsc warto zaznaczyć, że przyjeżdżamy z alergikiem. Może to mieć wpływ na częstotliwość zmiany pościeli w pokoju, wyboru środków piorących używanych do prania pościeli czy rzeczy osobistych, a także przygotowywane dania dostępne w hotelowym menu. Niezależnie od miejsca, zawsze warto zabrać własną poduszkę – najlepiej bez pierza.
Jadąc na wieś, gdzie nie brakuje sielskich łąk i lasów, należy pamiętać o możliwych reakcjach alergicznych. Kontakt z wiejską przyrodą z pewnością będzie dla malucha niezłą zabawą, ale może wywołać u niego reakcje alergiczne. Duże zagęszczenie roślin, szczególnie tych niespotykanych w mieście, zwiększa natężenie występowania pyłków w powietrzu. Nie oznacza to jednak, że atopik powinien spędzać wakacje w mieście. Wręcz przeciwnie – świeże wiejskie powietrze i zmiana otoczenia może na niego wpłynąć pozytywnie. Trzeba tylko odpowiednio przygotować się do wyjazdu – najlepiej konsultując wybór ewentualnych leków z lekarzem.
Decydując się na relaks nad morzem, w większości przypadków możemy liczyć na poprawę kondycji skóry. W przeciwieństwie do wód słodkich, które ze względu na obecność glonów mogą nasilać zmiany atopowe, kąpiele w morskiej wodzie mają przeważnie dobry wpływ na stany zapalne skóry. Mogą jednak narażać ją na oparzenia słoneczne. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na fotoprotekcję dostosowaną do wrażliwej skóry z atopią. Dla atopików najlepsze są dermokosmetyki do opalania z filtrem w 100% mineralnym. Należy przy tym pamiętać o powtarzaniu aplikacji każdorazowo po wyjściu z wody i otarciu skóry ręcznikiem.
Jeśli podczas wakacji mamy zamiar korzystać z basenu, lepiej wybrać wodę ozonowaną niż chlorowaną. Chlor może dodatkowo podrażnić i wysuszyć skórę atopową. Basenów należy unikać szczególnie w okresach zaostrzenia choroby, kiedy to, przy obniżonej odporności organizmu, łatwo o infekcje. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z chlorowanych basenów, po kąpieli pamiętajmy o dokładnym umyciu skóry malucha pod prysznicem, tak by chlor nie przeniósł się na ubranie. Konieczne będzie też wysmarowanie wysuszonego naskórka odpowiednim emolientem.
Niezależnie od miejsca, które wybierzemy, obowiązkowa będzie wizyta u lekarza przed wyjazdem. Zaopatrzeni w odpowiednie dawki leków i kosmetyków do pielęgnacji, oszczędzimy sobie niepotrzebnych zmartwień i wizyt w przychodniach czy aptekach. Dobre przygotowanie to podstawa, dzięki której atopia nie zakłóci naszego odpoczynku – w końcu na wakacjach chodzi o dobrą zabawę!
Osobom chorującym na atopowe zapalenie skóry poleca się stosowanie filtrów mineralnych, które są najlepiej tolerowane. Tworzą one na powierzchni skóry barierę fizyczną, jednocześnie nie przenikając do głębszych warstw naskórka. U wszystkich dzieci powinna być stosowana maksymalna fotoprotekcja: SPF 50+, ponieważ ich skóra jest niedojrzała i bardziej podatna na negatywne skutki promieniowania słonecznego.