Egzema atopowa nigdy nie występuje przypadkowo. Ważne, aby wiedzieć, jakie sytuacje z życia codziennego sprzyjają jej rozwojowi. Dr Bourrel-Bouttaz używa prostego porównania: Jeśli Twój dom płonie, gasisz pożar. Jeśli po dwóch tygodniach ogień pojawi się ponownie, znów używasz wody. I robisz to, dopóki nie zrozumiesz, co wznieca ogień! Dzięki jej wyjaśnieniom możesz zrozumieć przyczyny dolegliwości, a także zredukować liczbę czynników ryzyka.
Łagodne oczyszczanie skóry jest podstawą odpowiedniej pielęgnacji
Chociaż dieta nie jest przyczyną atopii, to pediatrzy zalecają stosowanie się do kilku zasad.
Skóra pełni rolę łącznika pomiędzy ciałem dziecka a światem zewnętrznym. Jest bardzo wrażliwa na otoczenie. Skóra atopowa ma zaburzone funkcje ochronne, przez co jest bardziej przepuszczalna i silniej reaguje na wnikające w nią bodźce.
Walcz z kurzem i roztoczami, które kryją się w materacach, poduszkach, puchowych pokrowcach, zasłonach, dywanach i wykładzinach… a także pluszowych zabawkach! Wskazówka: roztocze kurzu nie lubią chłodu. Codziennie wietrz sypialnię (z wyjątkiem sezonu pyłkowego), utrzymuj ogrzewanie na niskim poziomie i regularnie pierz i wymrażaj pluszowe zabawki. Unikaj aromatyzowanych odświeżaczy powietrza.
Ważne, aby zdać sobie sprawę, że tarcie odzieży po skórze jest jednym z głównych czynników wywołujących egzemę – podkreśla dr Bourrel-Bouttaz.
Zimno jest największym wrogiem Twojego dziecka! Pamiętaj, aby dobrze nawilżać i odżywiać skórę dziecka przez całą zimę. Według dr Magali Bourrel-Boutaz 90% osób ze skórą atopową odczuwa poprawę latem, na słońcu. Pamiętaj jednak, że nie zaleca się bezpośredniego działania promieni słonecznych w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia. W przypadku starszych dzieci zalecamy cieszyć się słońcem rano i późnym popołudniem, stosując jednocześnie krem z filtrem SPF 50+.
Dziecko z atopową skórą niekoniecznie jest bardziej wrażliwe od innych dzieci. Hormony stresu rozprzestrzeniają się po jego skórze w ten sam sposób, jak u dzieci zdrowych. Jednak brak odpowiedniego leczenia lub stałe powtarzanie dziecku, że jest zdenerwowane, zmniejszą jego odporność i sprawią, że będzie bardziej podatne na stres – wyjaśnia dr Bourrel-Bouttaz.
Dzieci z atopią płaczą częściej niż niedotknięte tą chorobą (także w nocy), aby uzewnętrznić dyskomfort związany z występującym podrażnieniem. Ciągłe trudności ze snem mogą być dla nich również źródłem niepokoju, który wpływa na funkcjonowanie całej rodziny.
Literatura
1. Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Seeing Eczema Differently, Ovadia Editions 2016
2. T. SAGE, Atopic Dermatitis Attachment Structure, 317 p, Practicing Thesis; Clinical Psychology, Université de Bourgogne, Dijon, November 2011
3. Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Is Eczema really all in Your Head?, Ovadia Editions 2017