CZY W PRZYPADKU ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY KONIECZNA JEST OCENA ALERGOLOGA?

U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS), nie jest konieczna ocena alergologiczna: nie jest ona potrzebna ani do zdiagnozowania choroby, ani do skutecznego leczenia pacjenta. Jednak w pewnych okolicznościach, gdy istnieje możliwość, że czynniki alergiczne powodują nasilającą się egzemę, może to być konieczne. Dr Sayag przedstawia nam różne badania oraz informuje, kiedy należy je wykonywać.

U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry ocena alergii nie jest koniecznością.

Jakie testy alergologiczne można wyróżnić? W zależności od sytuacji można wykonać cztery rodzaje testów:

Jak zauważa dr Sayag, wyniki badań muszą być starannie interpretowane. Pozytywny wynik testu mówi o wrażliwości na alergen, ale niekoniecznie musi oznaczać prawdziwą alergię. Konieczne jest sprawdzenie znaczenia pozytywnego wyniku testu. Kiedy pozytywny wynik zostanie uznany za istotny, można oczekiwać, że unikanie alergenów przyniesie poprawę stanu skóry. Jednakże stopień poprawy może być różny w zależności od objawów klinicznych i rodzaju alergenu.

Pozytywny wynik testu mówi o wrażliwości na alergen, ale niekoniecznie musi oznaczać alergię.

W jakich przypadkach zaleca się badanie pod kątem alergii?

Nie ma potrzeby przeprowadzania oceny alergii u wszystkich dzieci – potwierdza dr Sayag, która szczegółowo przedstawia trzy sytuacje, w których badanie ma sens.

Kluczowe kwestie, o których należy pamiętać:

  • Nie ma potrzeby systematycznej oceny alergii u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Ocena jest konieczna tylko w niektórych, szczególnych przypadkach.
  • Do pełnej oceny alergii może być konieczne przeprowadzenie czterech rodzajów testów.
  • Pozytywny wynik testu może wykazać wrażliwość na alergen, ale niekoniecznie musi oznaczać występowanie alergii.

Źródła:

1. Consensus Conference – Caring for atopic dermatitis in a child.  Ann Dermatol Venereol 2005, 132: 82-91
2. RANCÉ, What is the utility in complementary exams to diagnose and care for atopic dermatitis? mt pédiatrie 2007, 10: 69-80
3. ROBERT, Living better with allergies in children. Odile Jacob, 2012
4. OZCEKER D, HASALK F, DILEK F, SIPAHI S, YUCEL E, GULER N, TAMAY Z, Contact sensitization in children with atopic dermatitis. Allergol Immunopathol 2018 Sep 4: S0301-0546(18)30100-9

WIĘCEJ NIŻ EMOLIENT

Poznaj Atoderm Intensive
Baume
i pozostałe produkty

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ