CZY W PRZYPADKU ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY KONIECZNA JEST OCENA ALERGOLOGA?

U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS), nie jest konieczna ocena alergologiczna: nie jest ona potrzebna ani do zdiagnozowania choroby, ani do skutecznego leczenia pacjenta. Jednak w pewnych okolicznościach, gdy istnieje możliwość, że czynniki alergiczne powodują nasilającą się egzemę, może to być konieczne. Dr Sayag przedstawia nam różne badania oraz informuje, kiedy należy je wykonywać.

U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry ocena alergii nie jest koniecznością.

Jakie testy alergologiczne można wyróżnić? W zależności od sytuacji można wykonać cztery rodzaje testów:

Testy na ukłucie skóry: na skórę przedramienia nakłada się kroplę alergenu, a następnie używa się lancetu do nakłucia skóry, by spowodować wniknięcie w nią tego alergenu. Test bada natychmiastową reakcję alergiczną: efekty są widoczne po 15-20 minutach. Wypukły, czerwony guzek (bąbel) oznacza pozytywny wynik testu. Badane alergeny są przenoszone przez powietrze (obecne w atmosferze: roztocza kurzu, sierść zwierzęca, pyłek kwiatowy, pleśń) lub przez pokarm (m.in. mleko krowie, białko jaja, orzechy ziemne, orzechy laskowe, ryby, owoce pestkowe).
Pomiar immunoglobulin E (IgE) we krwi. Są to swoiste przeciwciała, które powstają w reakcji na pewne alergie oddechowe i pokarmowe.
Badanie związane z żywnością, podawaną ze względów bezpieczeństwa tylko w szpitalu. Polega na podawaniu coraz większych dawek żywności podejrzanej o wywołanie reakcji alergicznej. Tylko w ten sposób można zdecydowanie stwierdzić, czy występuje alergia pokarmowa.
Badania płatkowe są przeprowadzane w przypadku podejrzenia alergii kontaktowej. Testy te badają opóźnioną reakcję alergiczną. W pierwszej kolejności badane są alergeny zawarte w serii norm europejskich, zdefiniowana przez Międzynarodową Grupę Badawczą ds. Zapalenia Skóry (ICDRG): około 30 alergenów, które są najczęściej odpowiedzialne za alergie kontaktowe (metale takie jak nikiel, perfumy, środki konserwujące, lekarstwa czy składniki kosmetyczne, takie jak balsam peruwiański czy lanolina). Następnie, w razie potrzeby, przeprowadza się specjalne testy. Testy są przeprowadzane pod opatrunkiem okluzyjnym przez 48-72 godzin. Gdy pojawi się minimalna egzema, test jest pozytywny, a wyniki są zgłaszane po upływie 48-72 godzin. Przeprowadzane niedawno badanie (2018) określa, iż alergenami które najczęściej występują u dzieci są nikiel, metylochoroizotiazolinon i betaina kokamidopropylowa. Przebijanie uszu dziecka może wywoływać alergię na nikiel.

Jak zauważa dr Sayag, wyniki badań muszą być starannie interpretowane. Pozytywny wynik testu mówi o wrażliwości na alergen, ale niekoniecznie musi oznaczać prawdziwą alergię. Konieczne jest sprawdzenie znaczenia pozytywnego wyniku testu. Kiedy pozytywny wynik zostanie uznany za istotny, można oczekiwać, że unikanie alergenów przyniesie poprawę stanu skóry. Jednakże stopień poprawy może być różny w zależności od objawów klinicznych i rodzaju alergenu.

Pozytywny wynik testu mówi o wrażliwości na alergen, ale niekoniecznie musi oznaczać alergię.

W jakich przypadkach zaleca się badanie pod kątem alergii?

Nie ma potrzeby przeprowadzania oceny alergii u wszystkich dzieci – potwierdza dr Sayag, która szczegółowo przedstawia trzy sytuacje, w których badanie ma sens.

Kluczowe kwestie, o których należy pamiętać:

  • Nie ma potrzeby systematycznej oceny alergii u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Ocena jest konieczna tylko w niektórych, szczególnych przypadkach.
  • Do pełnej oceny alergii może być konieczne przeprowadzenie czterech rodzajów testów.
  • Pozytywny wynik testu może wykazać wrażliwość na alergen, ale niekoniecznie musi oznaczać występowanie alergii.

Źródła:

1. Consensus Conference – Caring for atopic dermatitis in a child.  Ann Dermatol Venereol 2005, 132: 82-91
2. RANCÉ, What is the utility in complementary exams to diagnose and care for atopic dermatitis? mt pédiatrie 2007, 10: 69-80
3. ROBERT, Living better with allergies in children. Odile Jacob, 2012
4. OZCEKER D, HASALK F, DILEK F, SIPAHI S, YUCEL E, GULER N, TAMAY Z, Contact sensitization in children with atopic dermatitis. Allergol Immunopathol 2018 Sep 4: S0301-0546(18)30100-9

WIĘCEJ NIŻ EMOLIENT

Poznaj Atoderm Intensive
Baume
i pozostałe produkty

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ